Tri podružnične cerkve: Lurške Device Marije Žalostne matere Božje Glejte Človek
Tri fare (Rosalnice)Le dva km od Metlike ležijo Rosalnice, kjer so na robu vasi znamenite Tri fare. Res stoje tu druga poleg druge tri cerkve, ki so temu romarskemu kraju dale nenavadno ime.
Tri fare ostajajo znamenita božja pot. Res je sicer, da se danes na žegnanjih na Jernejevo (24. avgusta) ne zbere več toliko ljudi kot v letih med prvo in drugo vojno, ko so romali semkaj od blizu in daleč. Si pa zato v zadnjem času ogleda Tri fare vse več turistov, ki se želijo seznaniti tudi z enim najpomembnejših sakralnih spomenikov Bele krajine.
Ime Tri fare prav gotovo ne prihaja od treh župnij, ki bi bile imele tu svoj sedež; temveč od treh cerkvenih stavb, ki so se kdove čemu stisnile za skupnim obzidjem. V resnici pa je bil prvotni sedež metliške fare prav tukaj, in to vse do leta 1461, ko so ga prenesli v mesto in so Tri fare s tremi cerkvami ostale le tri metliške podružnice, kar so še danes.
Najstarejša zgodovina Treh far je precej skrivnostna. Še vedno ni natančno znano, kako in kdaj so cerkve nastale in kdo jih je sezidal. Ali so jih v resnici zgradili templarji v drugi polovici 12. stoletja, kot nam sporoča že Valvasor, in jih potem predali nemškemu viteškemu redu? Ali so mogoče nastale šele po letu 1400? So bile prvotno sploh tri cerkve,saj se skozi cel srednji vek omenja le ena, in so še dve zgradili po turškem požigu leta 1469?
Veliko je torej vprašanj, na katera si danes ne znamo odgovoriti. Vendar bo bogata, zanimiva in skrivnostna zgodovina Treh far prav gotovo še izziv raziskovalcem.
Tri fare spadajo med največje umetnostne spomenike Bele krajine. Najlepši pogled na ta zanimiv stavbni kompleks je z vzhodne strani, od koder se razkazujejo vse tri cerkve s svojimi gotskimi prezbiteriji. Čeprav so bile v kasnejših stoletjih predelane in ima visoki zvonik pred cerkvijo baročno razgibano streho, so Tri fare po arhitekturni plati razmeroma redek ostanek gotskega stavbarstva v Beli krajini.
Žalostna mati božjaSeverna cerkev, ki jo domačini imenujejo gornja, je posvečena Žalostni Materi božji. Poleg gotskega prezbiterija z zunanjimi oporniki in treh visokih šilastih oken je ohranila bogato profiliran gotski portal v zahodni steni pravokotne, kasneje barokizirane ladje. To je leta 1842 poslikal Jožef Egartner iz Kranja (kronogram na koru) s podobami apostolov, evangelistov in prizori iz stare zaveze. Na slavoloku je napis v bohoričici. Ogledati si velja glavni oltar in prižnico, še posebej pa dva stranska oltarja z bogato rokokojsko ornamentiko, v katerih je neznani dolenjsko- posavski mojster verjetno dosegel vrh svoje ustvarjalnosti. Na koru skriva cerkev še eno dragocenost. To so najstarejše orgle, narejene na nekdanjem Kranjskem, delo znamenitega ljubljanskega orglarja Joannesa Georgiusa Eisla iz leta 1753.
Glej človekOb zahodni steni srednje cerkve Glej človek, posvečene bičanemu Jezusu, stoji zvonik s prislonjeno odprto lopo, da bi bili ljudje ob večjih shodih v slabem vremenu pod streho. Cerkev ima osmerokotni tloris in prehaja navzgor polagoma v rotundo s kupolo, ki jo je poslikal Jurij Tavčar iz Idrije sredi 19. stoletja.
Lurška mati božjaJužna, spodnja cerkev, ki je posvečena Lurški Materi božji, ima nenavadno notranjost z neogotskim lesenim oltarjem (delo metliškega podobarja Jerneja Jereba), na zunanjščini pa je slabo ohranjen gotski fragment stenske slike križanja.
Na vseh treh cerkvah je v zunanje stene vzidanih nekaj nagrobnikov iz zadnjih dveh stoletij.
Lokacija: