Notranje Gorice

Cesta na Log 22 1357 NOTRANJE GORICE Tel: (01) 365 16 31 zupnija.notranje.gorice@rkc.si Odgovorna oseba: Jože Mate, župnik

Poletni urnik sv. maš: - nedelje: 07:00, 09:00 - delavniki: po, sr, pe, so 19:00; to, če 07:00

Zimski urnik sv. maš: - nedelje: 07:00, 09:00 - delavniki: po, sr, pe, so 18:00; to, če 07:00

Sobotna maša velja za nedeljsko. Ob večjih cerkvenih praznikih maše zjutraj in zvečer, ob državnih praznikih po nedeljskem urniku.

Trajanje poletnega urnika maš: Od pomladanskega prehoda na letni čas do jesenskega prehoda na zimski čas. Trajanje zimskega urnika maš: Od jesenskega prehoda na zimski čas do pomladanskega prehoda na letni čas.

Zgodovina župnije

Smo mlada župnija, ki je bila ustanovljena leta 1977. Pred tem smo bili podružnica župnije Brezovica pri Ljubljani. Župnija obsega vasi Notranje Gorice, Plešivica, Podplešivica in Žabnica in šteje malo več kot 2000 duš. Od tega je nedeljnikov okoli 350. Glavni zavetnik naše župnije je Sv. Martin, ki goduje 11. novembra.

Kraj je prvič omenjen leta 1197 kot last šentpavelskega samostana na Koroškem. Leta 1453 se omenja kraj kot Gorice pri sv. Martinu iz česar lahko sklepamo, da je v naselju najbrž bila postavljena vsaj kapelica posvečena svetemu Martinu. Cerkev se prvič omenja leta 1526, ko je bila na seznamu turških dajatev prisiljena dati srebrn kelih turškim plenilcem. Današnja cerkev je bila pozidana ali prezidana okoli leta 1752. Cerkev pa je doživela ob koncu 19. stoletja tudi dva požara. V zvoniku so od leta 1879 naprej trije zvonovi, ki še danes vabijo vernike k sveti maši. Notranjščino cerkve je v letih 1976 - 1977 preurejal profesor arh. Anton Bitenc. V zadnjih letih pa sta k domačnosti cerkve prispevala še arh. France Kvaternik in arh. Mateja Zupan.

Verouk

Verouk obiskuje preko 140 otrok. Katehistinje Andreja Škodlar in Tanja Kuclar se skupaj z gospodom župnikom Jožetom Matetom trudijo, da bi otrokom na enostaven in vsakdanji način približali Jezusa in jih tudi čim bolje pripravili na zakramente.

Mladinski verouk

Tudi mladi se vsako soboto po večerni sveti maši zbirajo k mladinskemu verouku, kjer se pogovarjajo o življenjskih temah in vlogi Kristusa v njihovem življenju. Za sprostitev pa se po končani uri pomirijo še v partiji ali dveh namiznega tenisa.

Karitas

V župniji deluje tudi Karitas, ki ima uradne ure vsak prvi torek od 18-19 ure.

Molitvena skupina

Molitvena skupina se srečuje vsak ponedeljek po večerni sveti maši.

Mladinski pevski zbor

Mladinski pevski zbor ima vaje vsak petek po večerni sveti maši. Trenutno nas je deset, vedno pa smo odprti tudi za nove pevce.

Križev pot

Vse nedelje v postnem času imamo pobožnost križevega pota ob 14.00 v župnijski cerkvi. Vsakič pripravi premišljevanje druga skupina. (bralci božje besede, birmanci, molitvena, ministranti, žps,€Ś)