Kolovrat

Poletni urnik sv. maš: - nedelje: 07:30, 10:00 - delavniki: 19:00, sobota 08:00

Zimski urnik sv. maš: - nedelje: 07:30, 10:00 - delavniki: 17:00, sobota 08:00

Vmesni urnik sv. maš: - nedelje: 07:30, 10:00 - delavniki: 18:00, sobota 08:00

Trajanje poletnega urnika maš: 1. april - zadnja nedelja v septembru. Trajanje zimskega urnika maš: Zadnja nedelja v oktobru - zadnja nedelja v marcu. Trajanje vmesnega urnika maš: Ves oktober (delavniki, razen sobot). O župniji

Cerkev Sv. Lovrenca je zagotovo stala na tem mestu že leta 1526, saj so pobirali od nje davek proti Turkom. To je bila podružnica župnije Vače. Pisani dokumenti segajo nazaj do leta 1753. Takrat je bil ustanovljen vikariat v Kolovratu. Od tega časa dalje so imeli Kolovračani stalnega duhovnika in od tega leta že potekajo še ohranjene matične knjige. Prvi župnik v Kolovratu se omenja leta 1783. To je bil Silvester More, doma iz Škofje Loke. Ta je dosegel, da je bila cerkev Sv. Lovrenca v Kolovratu posvečena in sicer: 24. avgusta 1793. Župnija je bila ustanovljena leta 1812. Do leta 1916 je imela župnija dva duhovnika; župnika in kaplana.

Sedanja cerkev je enoladijska s stransko kapelo, pod katero je grobnica kolovraških graščakov. Vanjo je bil premeščen Marijin oltar iz Medijskega gradu. Križev pot je delo slikarja Jurija Šubica. Slika Kristusovega rojstva pa je iz Layerjeve delavnice.

Iz te župnije izhaja nekdanji Slomškov vzgojitelj in dobrotnik, duhovnik Jakob Prašnikar. Ta je bil rojen v Borjah dne 21. julija 1784. V letu 1999, ko je bil razglašen škof Anton M. Slomšek za blaženega, je župnija popolnoma obnovilo zunanjost in deloma tudi notranjost župnijske cerkve sv. Lovrenca v Kolovratu.

Župnija Kolovrat ima na svojem ozemlju še štiri podružnične cerkve: Svete Radegunde na Strmi njivi, Marijinega imena v Brišah, Sv. Gregorja Velikega, papeža v Žvaruljah in Sv. Jakoba v Borjah. Posebne omembe vredna je zlasti podružnična cerkev Sv. Radegunde na Strni njivi, ki je veljala za večjo romarsko cerkev v Zasavju poleg Sv. Neže na Kumu in Zasavske Svete gore. Ta romarska cerkev je v zadnjem desetletju deležna temeljite obnove in bo letos, 19. avgusta tudi slovesno blagoslovljena.